Tomi kirjoitti:Nämä ketjut tuntuvat menevän helposti ihan uskomattomaksi viisasteluksi. Ei siinä, itsekin olen mukana.
Olisiko mielekkäämpi keskustella mieluummin siitä mistä buddhalaisuudessa on henkilökohtaisesti kullekin kyse vaikka tällä hetkellä?
"Vapaus, veljeys ja viisastelu" olkoon tunnuslauseemme.
Tuo henkilökohtainen näkökulma voisi olla mielenkiintoinen.
Raitanator kirjoitti:...olisi hyvä tutustua buddhalaisuutta käsittelevään materiaaliin, siis kirjoihin, joista saa aika hyvän käsityksen mikä on sen koko homman ydin.
Walpola Rahula "What Buddha Taught" on hyvä perusjärkäle.
...
Tuosta näköjään löytyy netistä moniakin eri versioita, esim:
http://www.dhammaweb.net/books/Dr_Walpo ... Taught.pdfEi muuten tarvinnut kovin montaa sivua lukea kun tuli vastaan taas uusi tarina Buddhan oppilaasta joka syntyi jumalaksi kuultuaan Buddhan opetuksia.
Raitanator kirjoitti:Itseään buddhalaisena pitävän ...
Jos nyt tästä aloittaisin henkilökohtaisen avautumisen, niin ainakin nykyään vierastan tuollaista että pidetään itseä jonain. Tuntuu että useat ihmiset käyttävät paljon energiaa vakuuttaakseen itselleen että heillä on jokin identiteetti, että he kuuluvat johonkin porukkaan. Kuitenkin tuntuu että he ikäänkuin laittavat tapettia jonkun asian päälle joka siellä taustalla on ja jota he eivät halua nähdä.
Itselleni buddhalaisuudessa on ehkä tällä hetkellä kyse siitä, että oletan että sieltä voi löytyä jotain mielenkiintoista koska siihen ympärille on kerääntynyt kiinnostunut väkijoukko, mutta en oikein ole varma että mitä sieltä löytyy. Minulle on muuten muodostunut sellainen nyrkkisääntö, että jos muut ovat kiinnostuneita jostain asiasta, niin kyseessä voi olla jokin hyvä juttu, mutta jos kiinnostuneet ovat pääasiassa ns. "hörhöjä" tai keski-ikäisiä naisia, niin silloin tod.näk. kyseessä on jotain turhaa.
Jumalaksi syntyminen ja monet muut asiat eivät oikein tunnu uskottavilta tai relevanteilta. Toisaalta buddhalaisuutta mainostetaan usein asioilla jotka näkyvät tässä ja nyt, esim. Dalai Lama on onnellinen tässä elämässä ja mindfulness poistaa stressiä muutamassa viikossa. Tällaiset asiat voisin kuvitella olevan merkityksellisiä itselleni.